Το Ελιξίριο των Χριστουγέννων

Ένα βιωματικό χριστουγεννιάτικο παραμύθι από τους προσκόπους της Αθήνας, που μπορεί να παιχτεί μέχρι και 25 Δημοτικά Σχολεία Δήμου Αθηναίων (ΔΙ.Π.Ε. Α΄ Αθήνας), όσα και τα Προσκοπικά Συστήματα της πόλης μας.

Συµµετέχουν:

• Μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης
  • Ενήλικα στελέχη του Σώµατος Ελλήνων Προσκόπων, σαν συνοδοί

O αριθµός των συµµετεχόντων εκτιμάται σε 60 -100 παιδιά ανά Σχολείο, με βάση στοιχεία από τις αντίστοιχες περσινές δραστηριότητες.

Η δράση εντάσσεται στο πρόγραμμα των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων 2016 – 2017 του ΟΠΑΝΔΑ.

Ο Δήμος Αθηναίων έχει ενημερώσει τα Δημοτικά Σχολεία της πόλης μας για “Το Ελιξίριο των Χριστουγέννων”, με σχετική επιστολή του Προέδρου του ΟΠΑΝΔΑ κ. Χρήστου Τεντόμα και της Αντιδημάρχου για το Παιδί κ. Μαρίας Ηλιοπούλου.

Η προτεινόμενη περίοδος διεξαγωγής είναι από την αρχή του Δεκεμβρίου μέχρι και τις 22 Ιανουαρίου και η ημέρα Σάββατο ή Κυριακή, δηλαδή εκτός σχολικού ωραρίου, σε ώρα κατά την οποία ο Σύλλογος Γονέων μπορεί να απασχολεί τα παιδιά με εξωσχολικές δραστηριότητες και προγράμματα. Το παιχνίδι διαρκεί 2 ώρες και μπορεί να διεξαχθεί είτε αντί των δραστηριοτήτων του Σαββάτου ή της Κυριακής, είτε αμέσως μετά από αυτές, σε συνεννόηση πάντα με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και το Διευθυντή του Σχολείου.

Στόχοι

Οι στόχοι του προγράµµατος συνοψίζονται στο τρίπτυχο: «ΓΝΩΣΗ – ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ – ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»:

1. Βιωµατική εκπαίδευση και απόκτηση χρήσιμων γνώσεων και δεξιοτήτων, µέσα από το παιχνίδι.
  2. Ενίσχυση του συναισθηματικού κόσμου των παιδιών, με μηνύματα καλωσύνης, αγάπης και αλληλεγγύης.
  3. Γνωριµία µε πολιτιστικά στοιχεία, όπως ήθη, έθιμα και παραδόσεις τα οποία εμπεριέχονται στο μύθο του «Ελιξήριου».

Concept

Ο Άη Βασίλης έχει τη συνταγή του «Ελιξίριου των Χριστουγέννων». Πρόκειται για ένα μαγικό φίλτρο, το οποίο φέρνει την αγάπη στον κόσμο, κάνοντας καλύτερο άνθρωπο αυτόν που θα το δοκιμάσει, Τα παιδιά πρέπει να βοηθήσουν το ξωτικό, το βοηθό του Άη Βασίλη, να φτιάξει το «Ελιξίριο των Χριστουγέννων» και περνούν διάφορες δοκιμασίες, μέσα από τις οποίες αποκτούν ένα – ένα τα συστατικά της συνταγής και στο τέλος παρασκευάζουν το μαγικό φίλτρο.

Οργάνωση

Αρχικά γίνεται η σχετική ενημέρωση από τον Δήμο προς τα Σχολεία. Στη συνέχεια και μετά από σχετική επικοινωνία, ο διευθυντής του σχολείου και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ενημερώνονται από το τοπικό Προσκοπικό Σύστημα και καθορίζεται η ημέρα και ώρα διεξαγωγής.

20151205_115729

Λίγες μέρες πριν τη δράση και με την άδεια του Διευθυντή του Σχολείου, δύο ενήλικα στελέχη των προσκόπων, ντυμένοι Άη Βασίληδες μοιράζουν τις προσκλήσεις στα παιδιά του Σχολείου και τοποθετούν απλές, χαρούμενες αφίσες στο σχολικό χώρο. Οι προσκλήσεις καλούν τα παιδιά να έλθουν στο σχολείο, μαζί με τους γονείς τους.

20151213_112648

20151205_113548

Διεξαγωγή

Το πρωί της ημέρας διεξαγωγής της δράσης, έχοντας πάρει την πρόσκληση, τα παιδιά έρχονται στο χώρο του σχολείου, και μπαίνουν σε ομάδες. Έχουμε φτιάξει από πριν με χρωματιστό χαρτόνι αυτιά ξωτικού για όλα τα παιδιά, με διαφορετικό χρώμα για κάθε ομάδα, τα οποία το κάθε παιδί παίρνει και τα φοράει όταν έρχεται να εγγραφεί στη γραμματεία. Υπολογίζουμε να δημιουργηθούν από 5 ως 8 ομάδες των 10 – 12 περίπου παιδιών.

20151129_112539

20151129_111032

Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ακούγεται χριστουγεννιάτικη μουσική από ηχοσύστημα, η οποία δημιουργεί γιορτινή ατμόσφαιρα. Όλα τα ενήλικα στελέχη των προσκόπων φορούν σκουφάκια Άι Βασίλη. Η έναρξη του παιχνιδιού γίνεται με ένα παιχνίδι.

20151219_124315

Στη συνέχεια, τα παιδιά μαζεύονται ανά ομάδες και κάθε ομάδα ξεκινά να παίζει σε σταθμούς. Σε κάθε σταθμό παίζεται διαφορετικό παιχνίδι. Αρκετά από τα παιχνίδια απαιτούν δράση και άλλα είναι ήσυχα.

received_10208642060672798

20151129_121802

received_579352135537346

Για την προσπάθεια του μέσα στην ομάδα, μετά από κάθε παιχνίδι, το παιδί παίρνει για επιβράβευση ένα μικρό σακουλάκι με μπαχαρικό, ξεχωριστό για κάθε σταθμό. Το μπαχαρικό είναι το ειδικό συστατικό της μαγικής συνταγής και συγχρόνως το έπαθλο για το παιδί για το συγκεκριμένο σταθμό. Ανά 10 λεπτά, οι ομάδες αλλάζουν σταθμούς.

20151129_113640

20151129_113843

20151206_124638

Μόλις τελειώσουν όλες οι ομάδες με τους σταθμούς, μαζευόμαστε όλοι μαζί στο κέντρο για την τελευταία δοκιμασία. Εκεί, τα παιδιά πρέπει να ενωθούν και όλα μαζί να νικήσουν σε διελκυστίνδα τους γονείς, που θα έχουν μαζευτεί στο σχολείο. Και …φυσικά νικούν τα παιδιά.

Στο τέλος, ενήλικα στελέχη των προσκόπων, μεταμφιεσμένοι σε ξωτικά, με αυτιά, καπέλο, φόρεμα, μαγικό ραβδί κλπ., φέρνουν τη μαρμίτα, η οποία είναι μια μεγάλη κατσαρόλα ή καζάνι. Μέσα στη μαρμίτα, παρασκευάζουμε το ελιξήριο που μπορεί είναι πορτοκαλάδα με σιρόπι ή κάτι άλλο γευστικό για τα παιδιά. Τα ξωτικά καλούν τα παιδιά να μαζευτούν και τους ζητούν τα σακουλάκια, τα οποία ρίχνουν μέσα σε ένα μικρότερο κατασαρολάκι, κάνουν διάφορα μαγικά και στη συνέχει εμφανίζουν τη μεγάλη μαρμίτα με το το «Ελιξίριο των Χριστουγέννων» και κερνούν όλους τους συγκεντρωμένους με πλαστικά ποτηράκια.

20151129_130246

20151219_130140