“Το πολύχρωμο χαμόγελο των Αποκρεών”

13 Φεβ

Ένα βιωματικό αποκριάτικο παραμύθι από τους προσκόπους της Αθήνας, που μπορεί να παιχτεί σε  Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Αθηναίων.

Συµµετέχουν:
• Μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης
• Ενήλικα στελέχη του Σώµατος Ελλήνων Προσκόπων, σαν συνοδοί

Η προτεινόμενη περίοδος διεξαγωγής είναι από τα μέσα Φεβρουαρίου μέχρι και τις 17 Μαρτίου και η ημέρα Σάββατο ή Κυριακή, δηλαδή εκτός σχολικού ωραρίου, σε ώρα κατά την οποία ο Σύλλογος Γονέων μπορεί να απασχολεί τα παιδιά με εξωσχολικές δραστηριότητες και προγράμματα. Το παιχνίδι διαρκεί 2 ώρες και μπορεί να διεξαχθεί είτε αντί των δραστηριοτήτων του Σαββάτου ή της Κυριακής, είτε αμέσως μετά από αυτές, σε συνεννόηση πάντα με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και το Διευθυντή του Σχολείου.

Οι στόχοι του συνοψίζονται στο τρίπτυχο:

«ΓΝΩΣΗ – ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ – ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»

1.  Βιωματική εκπαίδευση και απόκτηση χρήσιμων γνώσεων και δεξιοτήτων, µέσα από το παιχνίδι.
2. Ενίσχυση του συναισθηματικού κόσμου των παιδιών, με μηνύματα καλοσύνης, αγάπης και αλληλεγγύης.
3. Γνωριμία µε πολιτιστικά στοιχεία, όπως ήθη, έθιμα και παραδόσεις τα οποία εμπεριέχονται στο μύθο του της δραστηριότητας.

Όποια Αγέλη θέλει να παίξει το “Το πολύχρωμο χαμόγελο των Αποκρεών” θα πρέπει να στείλει ένα μήνυμα στο email: amiloni@yahoo.gr, στο οποίο να αναφέρει ημερομηνία & ώρες διεξαγωγής, ώστε να μπορέσει να παραλάβει τα υλικά.

Tags: