“UFOmeSkoufo – Ανέβασε την Ομάδα στα 400 μίλια”

29 Νοέ

Στα πλαίσια της επιβράβευσης των προσπαθειών για έντονο και συναρπαστικό προσκοπικό πρόγραμμα, η Περιφερειακή μας Εφορεία διοργανώνει το παιχνίδι «UFOmeSkoufo – Ανέβασε την Ομάδα στα 400 μίλια». Στο παιχνίδι συμμετέχουν όλες οι Ομάδες Προσκόπων της Αθήνας.

Το υποβρύχιο έγινε UFO και στόχος κάθε Ομάδας για την προσκοπική χρονιά 2019 – 2020 είναι το UFO της να ανέβει μέχρι την εξώσφαιρα στα 400 μίλια ύψος και ακόμα πιο ψηλά και να μπει σε τροχιά, πραγματοποιώντας τις εκδρομές της, σύμφωνα με τις οδηγίες και την οπτικοποίηση, όπως αυτά είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας (www.scoutsofathens.gr).

Όσες και όποιες Ομάδες πετύχουν τον στόχο της ανόδου του UFO στην εξώσφαιρα και με την προϋπόθεση ότι το καλοκαίρι του 2020 θα πραγματοποιήσουν την κατασκήνωση τους, θα επιβραβευτούν με ένα Ενωμοτιακό Αντίσκηνο αξίας 60 € από το Προσκοπικό Πρατήριο.

Σύνδεσμοι:
Οδηγίες
Οπτικοποίηση

Συνημμένα:
2019-10-15-26 Ανακοίνωση UFOmeSkoufo. Ανέβασε την Ομάδα στα 400 μίλια

Το Space Oddity είναι ένα τραγούδι, που γράφτηκε και ηχογραφήθηκε από τον David Bowie το 1969. Ανέβηκε στην κορυφή σε πολλά charts ανά τον κόσμο, ήταν το πρώτο νούμερο 1 του Bowie στη Βρετανία και ένα από τα 4 κομμάτια του που μπήκαν στο Rock and Roll Hall of Fame. Στο Billboard 100 έφτασε στο νούμερο 15.

Οι στίχοι επικεντρώνονται στον φανταστικό αστροναύτη Major Tom. Το τραγούδι κυκλοφόρησε σε μία περίοδο που υπήρχε αυξημένο ενδιαφέρον για το διάστημα καθώς τότε εκτοξευόταν το Apollo 11. Σε κατοπινά τραγούδια του, όπως στο “Ashes to Ashes”, στο “Hallo Spaceboy” και στο “Blackstar”, ο David Bowie χρησιμοποιεί ξανά τον χαρακτήρα του Major Tom.

Το Space Oddity ανέβηκε άλλες δύο φορές σε charts. Το 2013 ο Καναδός αστροναύτης Κρις Χάντφιλντ το διασκεύασε από το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και το Space Oddity έγινε το πρώτο μουσικό βίντεο που γυρίστηκε στο διάστημα. Το 2016 το Space Oddity επανήλθε στα charts, αυτή τη φορά λόγω του θανάτου του David Bowie.

Ο David Bowie ήταν πρόσκοπος στο 18th Bromley Scout Group του Kent

Tags: