Tools4U – Υποστηρικτικό Υλικό για την Ομάδα Προσκόπων

09 Νοέ

Σκαπανική – Μεγάλες Κατασκευές
Προσκοπική Μηχανική – Μεγάλες Κατασκευές (PDF)

Εγχειρίδιο βαθμοφόρων για μεγάλες κατασκευές. Βασικές δομές, αγκυρώσεις, τροχαλίες, ασφάλεια, γέφυρες, πύργοι, πλέξεις κ.α. Μετάφραση από το αγγλικό Scout Engineering.

Έκδοση: Πρόσκοποι Αθήνας

IKEA#2 Scout Projects (PDF)

Οι 10 κατασκευές του workshop μεγάλων κατασκευών της Αθήνας ΙΚΕΑ#2, με υλικά και οδηγίες για κάθε κατασκευή.

Pionnering Made Easy

Αγγλικό site με μεγάλες κατασκευές, γέφυρες, πύλες, ιστοί, κατασκευές ανέσεων, πύργοι κ.α. Πολύ χρήσιμη η δυνατότητα download των οδηγιών κάθε κατασκευής σε word.

Scout Pionnering

Αμερικάνικο site με μεγάλες κατασκευές, κατηγοριοποιημένες, με φωτογραφίες, video, οδηγίες και υλικά.

John Thurman – Pioneering Projects (PDF)

Το βιβλίο προσκοπικών κατασκευών του Βρετανού John Thurman, επί 25 χρόνια (1943 – 1969) αρχηγού του Προσκοπικού Κέντρου Gilwell Park στο Λονδίνο.

Andrew Miller – Pioneering Projects Big and Small (PDF)

Βιβλίο με σχέδια προσκοπικών κατασκευών του Αμερικανού Andrew J. Miller

Εκπαίδευση Στελεχών
Ότι σε ενδιαφέρει για την Εκπαίδευση Στελεχών (PDF)

Βοήθημα για την Εκπαίδευση Στελεχών της Ομάδας, Πρότυπη Ενωμοτία και Πρότυπη Ομάδα. Όλα μαζί συγκεντρωμένα, με παραδείγματα προγραμμάτων.

Εκπαίδευση Στελεχών (PDF)

Βοήθημα για την Εκπαίδευση Στελεχών της Ομάδας. Αναλυτική παρουσίαση, με παραδείγματα προγραμμάτων

Προσκοπικά Τραγούδια
Προσκοπικά Τραγούδια με Συγχορδίες για Κιθάρα (PDF)

Όλα τα αγαπημένα μας Προσκοπικά Τραγούδια, με τα ακόρντα τους έτοιμα για να παιχτούν στην κιθάρα, με link στο Youtube για πρωτότυπες μελωδίες και προσκοπικές εκτελέσεις.

Προσκοπικά Παιχνίδια
Πρόσκοποι Αθήνας – Προσκοπικά Παιχνίδια OnLine

Online βάση δεδομένων Προσκοπικών Παιχνιδιών, με αναζήτηση και φίλτρα ανά κατηγορία, tags και αλφαβητικά. Η συλλογή υπάρχει διαθέσιμη στο site και σε αρχείο PDF για download.

Από τους Προσκόπους της Αθήνας

2ο Σ.Α/Π. Νίκαιας – Προσκοπικά Παιχνίδια Online

Online συλλογή με Προσκοπικά Παιχνίδια, με φίλτρα για αναζήτηση και προβολή των παιχνιδιών που χρειάζεστε.

Από το 2ο Σ.Α/Π. Νίκαιας

Τ.Ε. Κεραμεικού – Κολωνού – Προσκοπικά Παιχνίδια (PDF)

Συλλογή από 216 Προσκοπικά Παιχνίδια, κατηγοριοποιημένα, με σκίτσα, οδηγίες και υλικά.

Έκδοση: Τ.Ε. Κεραμεικού – Κολωνού

Μεγάλα Παιχνίδια για την Ομάδα Προσκόπων (PDF)

Συλλογή με Μεγάλα Παιχνίδια και ιδέες, με σκίτσα και αναλυτικές οδηγίες

Έκδοση: Σ.Ε.Π.

Προσκοπικά Παιχνίδια – Τραγούδια (Εφαρμογή για Κινητό)

Εφαρμογή στο Google Play για κινητό για Προσκοπικά Παιχνίδια και Προσκοπικά Τραγούδια

Παραδοσιακά Παιχνίδια (PDF)

Συλλογή με 15 παραδοσιακά παιχνίδια και 8 παιχνίδια από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και όχι μόνο

John Thurman – Outdoor Games for Scouts (PDF)

Το Βιβλίο Προσκοπικών Παιχνιδιών του Βρετανού John Thurman, επί 25 χρόνια (1943 – 1969) αρχηγού του Προσκοπικού Κέντρου Gilwell Park στο Λονδίνο

B.S.A. – Games for Boy Scouts (PDF)

Το βιβλίο Παιχνιδιών των Αμερικανών Προσκόπων B.S.A.

Πρόγραμμα Προόδου
Αφίσα Προόδου (PDF)

Όλες οι γνώσεις και απαιτήσεις για την Υπόσχεση, τα 3 Βέλη και το Χρυσό Τρίφυλλο σε έναν πίνακα ώστε να παρακολουθούμε την Πρόοδο για όλα τα παιδιά της Ομάδας μας. Εκτυπώνεται σε χαρτί μεγέθους Α3.

Golden Arrow 3 x 3 (PDF)

Ένα Challenge για υποψήφιους Χρυσοβελίτες. Αν τα καταφέρεις σε αυτό, μπορείς να τα καταφέρεις και στο Χρυσό Βέλος

Μαγείρεμα
Προσκοποτροφή (PDF)

Οδηγίες και συνταγές μαγειρικής για Προσκόπους και Ενωμοτίες

Ενωμοτιακό Μαγειρείο (PDF)

Σχέδιο για την κατασκευή του κιτ Ενωμοτιακού Μαγειρείου Κατασκήνωσης

Διάφορα
Topoguide – Online Τοπογραφικοί Χάρτες

Site με τοπογραφικούς χάρτες για κάθε γωνιά της Ελλάδας και όχι μόνο, με ισοϋψείς καμπύλες, μονοπάτια, διαδρομές κ.α.

Η Γωνιά της Ενωμοτίας μου (PDF)

Ιδέες για Ενωμοτιακά μαστορέματα. Γωνιές, ράφια, κονταροθήκες, πίνακες ανακοινώσεων, κιβώτια, διακόσμηση μοντέρνα και παραδοσιακή, εργαλεία κ.α.

Έκδοση: Σ.Ε.Π.

Scout X – THE ENCRYPYRD PROJECT (PDF)

Μία δουλειά του Χρήστου Μάστορα – Γκουλέμα, με πολλές παλιές και νέες ιδέες για κρυπτογραφήσεις και κώδικες. Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για ψαγμένα παιχνίδια.

Build your own Weather Station (PDF)

Οδηγίες κατασκευής με απλά υλικά 6 βασικών μετεωρολογικών οργάνων για να κάνουμε τις δικές μας παρατηρήσεις, Πολύ καλό για δράση και για ερασιτεχνική ασχολία.

Έκδοση: National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) των ΗΠΑ

BPs Life in Pictures – The Baden Powell Story (PDF)

Η ιστορία του BP εικονογραφημένη με αγγλικές λεζάντες. Διαβάζεται σαν κόμικ.

Κανονισμοί – Ανακοινώσεις
Κανονισμός Κλάδου Προσκόπων Σ.Ε.Π. (PDF)

Από την ιστοσελίδα του Σ.Ε.Π.

Κανονισμός Ασφάλειας Δράσεων Σ.Ε.Π. (PDF)

Από την ιστοσελίδα του Σ.Ε.Π.

Ατομικό Δελτίο Υγείας (PDF)

Από την ιστοσελίδα του Σ.Ε.Π.

Ανακοίνωση 1 / 2017 της Π.Ε. Αθηνών / Προγράμματα και Χορήγηση αδειών δράσεων τμημάτων

Διαδικασίες σχετικά με προγραμματισμούς, χορήγηση Αδειών Ημερήσιων και Πολυήμερων Εκδρομών και Κατασκηνώσεων και Δελτίων Απόπλου Ν/Π δραστηριοτήτων.